مقالات

آیا قلیان باعث افزایش فشار خون می شود

آیا قلیان باعث افزایش فشار خون می شود

سوالی که بسیاری از مصرف کنندگان قلیان دارند این است که آیا قلیان باعث افزایش فشار خون می شود ؟ و به طور کلی قلیان روی خون چه تاثیراتی می تواند داشته باشد.

در این پست به پاسخ سوال آیا قلیان باعث افزایش فشار خون می شود می پردازیم زیرا این سوال سوالی است که پس از خرید قلیان در ذهن قلیان کش ها ایجاد می شود . براساس مطالعات انجام شده بررسی می کنیم که قلیان کشیدن چه تاثیراتی می تواند روی سلامتی ما داشته باشد.

آیا قلیان باعث افزایش فشار خون می شود

محققان دریافتند که دود تنباکو قلیان باعث تشکیل لخته‌های خونی در حدود 11 ثانیه می‌شود، در حالی که این زمان برای لخته شدن بدون قرار گرفتن در معرض دود قلیان به طور متوسط ​​5 دقیقه است. قرار گرفتن در معرض دود قلیان همچنین ناهنجاری های دیگری را در ارتباط با جریان خون ایجاد کرد.

مطالعات همچنین نشان داد که یک جلسه قلیان کشیدن باعث افزایش ضربان قلب (16 ضربه در دقیقه) و فشار خون شد. و به طور قابل توجهی میزان سفتی شریان را افزایش داد، که یک عامل خطر کلیدی در ایجاد شرایط قلبی عروقی مانند حمله قلبی یا سکته مغزی است.

تنباکو و دود قلیان حاوی مواد سمی بسیاری است که می تواند باعث گرفتگی عروق و بیماری قلبی شود. نوزادان متولد شده از افرادی که در دوران بارداری هر روز پیپ آب می‌کشیدند در هنگام تولد وزن کمتری دارند (حداقل 3½ اونس کمتر) نسبت به نوزادانی که سیگار نمی‌کشند.

علائم شایع مسمومیت در سطح پایین عبارتند از سردرد، خواب آلودگی، خستگی، گیجی و تحریک پذیری. در سطوح بالاتر، مسمومیت می تواند منجر به تهوع، استفراغ، ضربان قلب نامنظم، اختلال بینایی و هماهنگی، آسیب مغزی و مرگ شود.

آیا قلیان باعث افزایش فشار خون می شود

در مطالعاتی که انجام شده و در بالا نتایجش را می بینید همگلوبین افراد قلیانی بیش تر از سایر افراد است. همچنین گلبول های سفید بیشتری نسبت به افراد عادی دارند و سلول های گلبول های قرمزشان کمی از افراد معمولی کمتر است.

همچنین حجم مجموعه سلولهای متراکم نسبت به انسان های عادی بیشتر است.

حال دریافتیم که علاوه بر پاسخ به سوال آیا قلیان باعث افزایش فشار خون می شود ،کشیدن قلیان روی همه سلول های خونی تاثیر گذار است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.